Ντόρτμουντ – Φράιμπουργκ 5-1 – Ειδήσεις – νέα

Ειδήσεις

Η Ντόρτμουντ έκανε φύλλο και φτερό την Φράιμπουργκ, διαλύοντάς την με 5-1 και πλησίασε την Μπάγερν σε απόσταση τριών βαθμών, με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να κάνει πάρτι σε ακόμη ένα ματς των Βεστφαλών.Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 14′ όταν ο Μπραντ εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Μενιέ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Σε φάση-καρμπόν στο 29′ ήρθε το 2-0. Ο Μπραντ εκτέλεσε κόρνερ αυτή τη φορά από δεξιά και πάλι ο Μενιέ σηκώθηκε και σκόραρε με το κεφάλι. Κίνδυνοι από την κλιματική αλλαγή για τις τράπεζες Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Χάαλαντ εκτέλεσε ιδανικά από δύσκολη γωνιά και πέτυχε το 3-0. HΦράιμπουργκ μείωσε στο 61′ με τον Ντεμίροβιτς ο οποίος πήρε το… ριμπάουντ μετά από επέμβαση Κόμπελ. Ο Χάαλντ όμως χτύπησε πάλι στο 75′ όταν με κοντινό πλασέ πέτυχε το 1-4. Στο 86′ οι Βεστφαλοί συνδυάστηκαν ωραία και ο…