Με Ράπτη στους «16» του Challenge Cup ο Παναθηναϊκός. | Ειδήσεις

Ειδήσεις

Πανηγυρική πρόκριση στις «16» καλύτερες ομάδες του Challenge Cup ανδρών πήρε ο Παναθηναϊκός, με τον Αλέξανδρο Ράπτη να πυροβολεί από 9 μ. έχοντας τέσσερις άσσους. Οι «πράσινοι» στο κατάμεστο κλειστό του Αγίου Θωμά επικράτησαν της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 3-1 σετ και σε συνδυασμό με τη νίκη με 3-2 σετ στον πρώτο αγώνα στο Ισραήλ, πήραν το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο της διοργάνωσης. Εκεί, θα αναμετρηθούν με την Ουκρανική Χόροντοκ.
Όλα κρίθηκαν στο τέταρτο σετ με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 2-1 σετ αλλά να βρίσκεται πίσω με τέσσερις (17-14). Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ισοφάρισαν σε 19-19, και μετά από έξι χαμένα ματς μπολ, έφτασαν στο 31-29 και στο τελικό 3-1 σετ.
Ο τεχνικός του ΠΑΟ Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε «Πρώτα από όλα να πούμε ότι είναι μια πολύ σημαντική στιγμή για τον Παναθηναϊκό.Η ομάδα είχε δέκα χρόνια να…